• CÍL PROJEKTU
  • O HŘBITOVU
  • DATABÁZE
  • O NÁS
  • KONTAKTY
  • CÍL PROJEKTU
  • O HŘBITOVU
  • DATABÁZE
  • O NÁS
  • KONTAKTY

Cíl projektu

Poskytnout městu na zákonné úpravě založené dop​oručení pro kvalifikované nakládání s historickým, evropským kulturním dědictvím, kterým je naplňován obsah bilaterální česko-německé Smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci č. 521/92 Sb. z roku 1992 a výsledky činnosti pracovní skupiny pro funerálie Rady vlády pro národnostní menšiny.

Očekávaným konkrétním výsledkem je zachování historických částí hřbitova v pietním stavu a uchování místní historické paměti soustavně prováděným kulturně historickým průzkumem, což fakticky znamená praktickou koordinaci činnosti provozovatele pohřebiště (Magistrát města Chomutova) a správy hřbitovů (Technické služby) s využitím doporučení zpracovatele projektu (Omnium z.s.). Základem postupu je akceptovat mezinárodní smlouvu, zastavit devastaci, aplikovat platná doporučení, využít účelně finanční nástroje, dokumentovat, digitalizovat.

Závěry a doporučení

PROVOZOVATEL POHŘEBIŠTĚ

1.   Usnesením zastupitelstva stanovit zvláštní statut historických částí hřbitova, které podléhají ochraně a stanovit zásady péče, které zajistí ochranu části hřbitova jako celku a jednotlivých náhrobků jako kulturních statků a součásti evropského kulturního dědictví v souladu s českoněmeckou smlouvou o dobrém sousedství z r. 1992 a vzorovým řádem veřejného pohřebiště MMR.

2.   V platném řádu veřejného pohřebiště obce pak v souladu s usnesením stanovit způsob nakládání s náhrobky, podmínky uzavírání nových nájemních smluv, financování nákladů na údržbu, opravy a restaurování z veřejných prostředků, včetně náhrobků a hrobové výbavy, které nejsou v majetku obce. Respektovat zásadu, že dokud jsou na hřbitově volná místa, není důvod k likvidaci či prodeji žádného náhrobku a nejdůležitější je zastavit rozhodnutím provozovatele pohřebiště jakoukoli průběžně probíhající, nekoordinovanou devastaci, ať je zakrývaná tzv. úklidem, poplatky, bezpečností, či jinak. Přijaté zásady promítnout do statutu a ŘVP.

3.   Zpracovat postupný plán revitalizace městských hřbitovů pod dohledem městského architekta jako jmenovitý úkol správy hřbitovů a zajistit pro něj v rozpočtu správy hřbitovů dostatek finančních prostředků a pracovní výpomoc.

4.   Při péči o městské hřbitovy aktivizovat různé formy pomoci veřejnosti a institucí.

5.  Podporovat kulturně historický průzkum muzea, badatelů, národnostní menšiny a krajanské komunity pro posílení vztahu k regionální historii.

6.  Zajistit řádné evidování starých hřbitovních knih, uložených u správy hřbitova, zajistit jejich digitalizaci a zpřístupnění badatelské veřejnosti.

Správa hřbitovů

1.   Předložit seznam hrobových míst charakteru hrobky a doplnit dokumentaci.

2.  Předložit evidenci volných hrobových míst bez uzavřené nájemní smlouvy, uloženou novelou zákona o pohřebnictví č. 193/2017 Sb. a doplnit dokumentaci.

3.  Vysvětlit důvod zmizení dosud nepopsaných velkých kamenných nápisových desek, chybějící považovat za odcizené, vyčíslit škody.


preventivní a běžné krátkodobé úkoly

4. Upřednostnit drobné opravy jako prevenci havarijního stavu, o programu oprav náhrobků rozhodovat na základě odborného hodnocení a KHP jako základního kroku řádného a soustavného kulturněhistorického průzkumu, nikoli ad hoc posouzení hrobů vybraných bez jakéhokoli systému.

5.   Upevnit povolené nápisové desky, nepoškozené znovu instalovat.

6.   Místa odstraněných medailonů na deskách a náhrobcích doplnit.

7.   Na prázdná místa po odstraněných deskách instalovat desky slepé.

8.   Otvory po odcizené hrobové výbavě uzavřít.

9.   Vyrovnat terén u propadlých hrobových míst.

10.   Rozpojené hrobové rámy znovu sestavit. Opravy hrobových rámů rozvalených kořeny stromů jsou
náklady provozovatele.

11.   Nachýlené náhrobky namísto položení na hrob preventivně stabilizovat.

12.   Již položené části náhrobků znovu sestavit a instalovat na původní místo.

13.   Odstranit mech a kámen ošetřit fungicidními přípravky.

14.   Provést generální úklid prostoru hřbitova od neopravitelných náhrobků a stavebních částí.

15.   Zajistit postupnou opravu hřbitovní zdi


odborné

16.   Provést odborný průzkum stavu cenných náhrobků jako podklad provozovatele pro další postup.

17.   Rozbité nápisové desky na hrobech posbírat, složit a zdokumentovat.

18.   Cenné nápisové desky zrekonstruovat, zrestaurovat a znovu instalovat.

19.   Konzervovat, případně restaurovat náhrobní desky na hřbitovní zdi, včetně jejich orámování.

20.   U nejstarších hrobů restaurovat cenné nápisy a chránit je krytem proti vlivu povětrnosti.

21.   Provést konzervaci kamene cenných starých náhrobků.

22.   Vybrané cenné náhrobky s uměleckou a historickou hodnotou restaurovat.

Správa WEBOVÉ DATABÁZE

1.   Spravovat veřejně přístupné webové stránky.

2. Pokračovat v dokumentaci a kulturněhistorickém průzkumu. Údaje databáze postupně trvale doplňovat o výsledky vlastní badatelské činnosti a informace z krajanských archivů.

3.   Zpracovat a vyhodnotit specializované sestavy hrobů podle stáří, stylové příbuznosti, osobností,
povolání, kameníků apod.

4.   Prezentovat hřbitov jako jediný známý železničářský hřbitov, díky vytvoření chomutovského železničního uzlu tří železnic a velkých opraven. Projednat s NTM patronátní vztah vzhledem k železničnímu depozitáři jako speciální doprovodnou nabídku.

5.    Zachytit aktuální stav jednotlivých oddělení videodokumentací pořízenou dronem.  

Projekt „Dokumentace historických německých hřbitovů v Ústeckém kraji“, jehož součástí je i kulturně-historická rešerše hřbitova v Chomutově – Horní Vsi, byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky – Rady vlády pro národnostní menšiny v roce 2020 v rámci programu Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků pro rok 2020.